Wdrożenia
Tartak Zębowo
Zachęcamy do przeczytania artykułu o wdrożeniu:
Elektroniczne „oko”, które wyszukuje wszelkie wady surowca
Firma zajmuje się głównie produkcją drewnianych bębnów, pelletu i więźby dachowej. Na zakładzie jest również przetwarzana tarcica iglasta i liściasta. Tak szeroki zakres działań oznacza pracę z drewnem różnej jakości, w zależności od finalnego produktu.
Firma Woodinspector, poza standardową usługą wdrożenia skanera, dostosowała maszynę do oczekiwań i wymagań klienta oraz już działających maszyn. Zmodyfikowano sposób prowadzenia materiału i jego odbierania ze strugarki. Poza skanerem, zainstalowano dwa napędzane przenośniki łańcuchowe (przed i za skanerem), rolki dociskowe pokryte poliuretanem, rolki enkoderowe oraz regulowane bandy z jednej strony.
TRAK Wojciech Łabiński
Zachęcamy do przeczytania artykułu o wdrożeniu!
Skaner z przenośnikami zastąpił czterech pracowników
W zakładzie pana Wojciecha Q-Scan AI współpracuje z optymalizerką Weinig OpiCut Elite 200. Celem skanowania jest wykrywanie wad na czterech stronach listwy struganej z drewna dębowego, bukowego i sosnowego. Szybkość skanowania, w tym przejazd przez skaner i czas analizy deski określono na maksymalnie 60 m/min, a minimalną separację listew podczas przejazdu przez głowicę – na 80 cm.
Rozkrój jest optymalizowany ze względu na rodzaj i położenie wad na produkcie, długość produktu, stopień wykorzystania materiału między wadami, osiągnięcie maksymalnej długości elementu bez wad oraz zapewnienie pełnej symulacji kreskowania przez pracownika.
Oprogramowanie skanera, wspierane przez sztuczną inteligencję, rozpoznaje sęki czarne, dziury po sękach, biel od 2 mm szerokości, ślad po robaku, przebarwienia, sęki zdrowe, oflis z korą lub bez kory – od3 mm, pęcherze żywiczne od 40 mm długości i 5 mm szerokości, ale także przeżywiczenia materiału, czyli smugi żywiczne ciągnące się za sękami, mocne przeżywiczenia, a także pęknięcia powyżej 0,5 mm grubości. Przez skaner można przepuszczać materiał drzewny o grubości: 20-40 mm, szerokości: 40-100 mm oraz o długościach 800-4200 mm.
Dzięki instalacji Q-SCAN AI stworzono ciąg obróbczy od strugarki, przez skaner, do optymalizerki Elite 200. Integracja pilarki poprzecznej ze skanerem do automatycznego rozpoznawania wad i strugarką znacząco ograniczyła zatrudnienie na tej linii. Obsługę ograniczono tylko do trzech pracowników. Jeden z nich podaje listwy do strugarki, które po obróbce przenoszone są przez taśmowy podajnik o długości 4 m do metrowego podajnika podającego materiał do skanera. Skanowanie odbywa się w trakcie przesuwu listwy czy deski i bez zatrzymywania są one kolejnym krótkim przenośnikiem przekazywane na bufor poprzeczny przed optymalizerką. Przy taśmie o długości 4,5 m są trzy wybijaki przekazujące przeskanowane listwy o różnej długości na przenośniki łańcuchowe poprzeczne i dalej na taśmę dostarczającą je do pilarki, gdzie odbywa się proces wycinania wad, zgodnie ze wskazaniami ze skanera. Za optymalizerką wybijaki zrzucają na stół odbiorczy fryzy o długościach wpisanych do programu cięcia.
ENVUN Sp. z.o.o.
Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat wdrożenia!
Skaner Q-SCAN AI w duecie z szybką optymalizerką
Specjalizująca się w produkcji kantówki okiennej, firma ENVUN sp. z o.o. z Krzepic (woj. śląskie) wykorzystuje do optymalizacji jedną z najlepszych optymalizerek – WEINIG OptiCut 450 Quantum. W tym roku firma ENVUN zdecydowała się na kolejny krok w procesie automatyzacji, zlecając firmie WOODINSPECTOR wykonanie skanera z zestawem podajników, który nadążyłby ze skanowaniem drewna do optymalizacji, zapewniając odpowiednią wydajność tej maszyny.
Zadaniem skanera jest wykrywanie wad na czterech stronach listwy szorstkiej drewna sosnowego, z szybkością skanowania obejmującą przejazd przez skaner i czas analizy deski na poziomie maksymalnie 60 m/min, z minimalną separacją desek podczas przejazdu przez głowicę – 0,8 m. Określono możliwości optymalizacji rozkroju ze względu na rodzaj i położenie wad na produkcie, długość produktu, stopień wykorzystania materiału między wadami, osiągnięcie maksymalnej długości elementu oraz symulację stawiania kredki przez pracownika.
Zakres wykrywanych wad obejmuje sęki czarne (chore) krawędziowe, małe, wypadnięte, z obwódką czarną, dziury po sękach, sęki zdrowe – okrągłe, jasne, skupiska małych sęków, krawędziowe, sęki skrzydlaki, oflis z korą lub bez kory – od 3 mm, pęcherze żywiczne – od 30 mm długości i 3 mm szerokości, przeżywiczenia materiału – smugi żywiczne ciągnące się za sękami, mocne przeżywiczenia, pęknięcia od 0,5 mm grubości, ale także siniznę i rdzeń.
Zrealizowany projekt pozwala na analizę drewna w grubościach: 20-50 mm, szerokościach: 40-150 mm i długościach: 1500-6000 mm.
TARKETT POLSKA ORZECHOWO
Skaner QSCAN 60 został zainstalowany na linii do produkcji obłogów dębowych.
PROTAR MIROSŁAW SKONIECZNY
Przedsiębiorstwo usługowe PROTAR Sp. z o.o. zajmuje się przerobem drewna sosnowego. Produkowany asortyment obejmuje:
- elementy klejone,
- fryzę i listwy bezsęczne, 4 stronnie czyste,
- fryzę i listwy klasy 2 – uwzględniające żywicę, sęki zrośnięte, siniznę.
W zakładzie wdrożono układ adaptacji maszyny na kredkę firmy Weinig model Elite 200 do pracy ze skanerem WOODINSPECTOR Q-SCAN 60. Kompletne wdrożenie pozwoliło na całkowitą eliminację znaczenia wad kredką fluorescencyjną.
HEKAL HENRYK LECHOWICZ
Przedsiębiorstwo usługowe Hekal zajmuje się produkcją wąskich profili sosnowych, w których dopuszczalne są małe sęki. Wady przekraczające dopuszczalną normę muszą być bezwzględnie eliminowane. Wdrożone urządzenie – skaner QSCAN w swojej funkcjonalności optymalizację przekrojów pod względem procentowych udziałów wad na czterech stronach deski. Możliwe są konfiguracje zakresu procentowego wady w zależności od strony na której się znajduje:
– 1 strona: góra / dół lub bok
– 2 strony góra i dół, góra lub dół i bok
– 3 strony góra i dół i bok, góra lub dół i 2 boki,
– 4 strony
Możliwe jest ustawienie oddzielnych wartości dla każdego z przekrojów. Duży nacisk podczas wdrożenia położono na identyfikację ubytków oraz sęków czarnych które są wypadające. Sęki czarne, ale zrośnięte, bez ubytku są dopuszczalne w produktach.
STOLARSTWO TOMASZ WRÓBEL
Stolarstwo Tomasz Wróbel maszynę QSCAN wykorzystuje na linii produkcyjnej do kantówki okiennej i drzwiowej oraz płyty klejonej. Specyfika wyrobów zakłada eliminację wszystkich wad, a w szczególności żywicy. Aby sprostać wymaganiom w urządzeniu zaimplementowano wytrenowany model sieci neuronowych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki udało się rozwiązać główny problem klienta.
Algorytmy optymalizacji uwzględniają położenie wad i ich dopuszczalną wielkość w zależności od produktu. Elementy produkowane pod mikrowczep są optymalizowane w trzech klasach jakości: 1 klasa – bez wad, 2 klasa – żywica, sinizna, małe sęki, 3 klasa – sęki zrośnięte. Algorytmy uwzględniają ceny dla poszczególnych klas i odpowiednio wydłużają np. element żywiczny, aby maksymalnie zminimalizować ilość odpadu.
KEYLITE
Spółka Keylite RW produkuje okna dachowe. Skaner pracuje z optymalizerką CURSAL 2700. Materiał, z którego powstaje wyrób gotowy dzielony jest na kilka klas. Klient przyjął, że podczas produkcji chciałby ograniczyć ilość odpadu. Dostarczona maszyna posiada funkcję optymalizacji rozkroju materiału. Urządzenie optymalizuje skanowany materiał ze względu na rodzaj i położenie wady, długość odcinka o zadanej długości, stopnia wykorzystania materiału między wadami lub osiągnięcia maksymalnej długości elementu. Keylite to klient, u którego po raz pierwszy wdrożono także zestaw podajników Q-Feed 60.
PALLET HOUSE
PALLET HOUSE to pierwszy zagraniczny klient firmy. Firma zajmuje się produkcją Europalety w trzech zgodnych z wymaganiami europejskimi przekrojach. Skanowanie tarcicy sprowadza się do wykrywania sęków oraz oflisów. Stworzony system dodatkowo posiada funkcję sortowania desek.
EUREX
Eurex to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1990 roku. W szczególności zajmuje się przerobem drewna iglastego. Skaner QSCAN wykorzystuje przy produkcji elementów architektury ogrodowej, opakowań specjalnych, a także produktów z impregnacją przeciwpożarową. Specyfika produktów zakłada optymalizację drewna ze względu na położenie wady oraz jej procentowy udział w szerokości deski. Przedsiębiorstwo Eurex to klient, u którego wdrożono specjalną aktualizację programu QSCAN dotyczącą procentowego stosunku powierzchni sęka chorego do sęka zdrowego.
FAKRO
FAKRO to obecnie jeden z największych Polskich producentów okien dachowych. Trzydziestoletnie doświadczenie daje spółce pozycję wicelidera na rynku światowym. Firma zdecydowała się na zakup urządzenia Q-SCAN z przeznaczeniem dla swojej filii w miejscowości Rudnik nad Sanem. Skaner podłączony jest do optymalizerki firmy METALTECHNIKA. Głównym celem jego działania jest optymalizacja materiału gorszej klasy, z którego powstają między innymi skrzynki i schody. Oprócz wykrywania podstawowych wad: sęki zdrowe, chore, żywica, pęcherze żywiczne, klientowi zależy, aby maszyna dokonywała inspekcji pęknięć, obszarów niedostruganych oraz wycinania „klinów”. Nietypowe potrzeby firmy FAKRO są spełniane z użyciem typowych algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi.
DREWDOM
DREWDOM to przedsiębiorstwo powstałe w 1999 roku. Firma zajmuje się produkcją nowoczesnych i klasycznych mebli wykonywanych z drewna olchowego. Firma WOODINSPECTOR dostarczyła do firmy DREWDOM skaner tarcicy QSCAN. Jest to pierwszy klient naszej firmy, którego produkcja opiera się o inny gatunek drewna, niż sosna. Skaner QSAN został zintegrowany z optymalizerką firmy CURSAL, model 2700. Wdrożenie opierało się o realizację trzech założeń:
- Precyzyjne wykrywanie sęków zdrowych, obszarów niedostruganych, pęknięć.
- Precyzyjne wykrywanie wad kolorystycznych – twardzieli.
- Częste bazowanie skanera QSCAN zgodnie z materiałem wychodzącym ze strugarki.
Wdrożeniu bardzo pomogło podejście nabywcy, który w jak najdokładniejszy sposób starał się opowiedzieć o swoich potrzebach i wymaganiach produkcyjnych. Zaangażowanie klienta sprawiło, że wszyscy pracownicy mogli dokładnie zapoznać się z właściwościami drewna
IZOTONIA
IZOTONIA to drugie przedsiębiorstwo, gdzie skaner QSCAN optymalizuje materiał niestrugany. Przedsiębiorstwo na co dzień wytwarza drewniane stelaże, listwy boczne i środkowe do łóżek oraz inne elementy meblowe. Specyfika wdrożenia maszyny skupiła się na precyzyjnym wyznaczaniu sęków zdrowych tzw. „skrzydlaków”. Ponadto opracowano metodę odpowiadającą za odróżnianie obszarów niedostruganych z sękami chorymi. IZOTONIA to kolejne miejsce gdzie skaner tarcicy został zintegrowany z optymalizerką firmy Metal-Technika.
TARSKOL
TARSKOL to zakład produkujący kantówkę okienną. Skaner WOODINSPECTOR QSCAN 60 został wdrożony w ciągu technologicznym z optymalizerką MetalTechniki i przenośnikami firmy ZM Jabłoński. Skaner wykrywa wady na materiale struganym i optymalizuje rozkrój.
GAMBEX
Gambex to zakład produkujacy Europalety. Skaner QSCAN został zainstalowany w linii Stravis do przecierania kłody. Skaner sortuje deskę paletową główne ze względu na wymiary i oflisy.
Andrzej i Mariusz KASPERSCY
Tartak braci Mariusza i Andrzeja Kasperskich zajmuje się pozyskiwaniem i przetarciem drewna. Zakład opiera się o traka ramowego PRIMULTINI i głównym jego produktem jest Tarcica NO. Należy zwrócić uwagę na bardzo skomplikowany proces sortowania. Równolegle „otwartych” jest nawet 30 paczek jednocześnie. Konieczne było opracowanie dla klienta dedykowanego okna, gdzie widocznych jest jednocześnie nawet 30 pakietów i operator może sprawnie przechodzić między nimi, aby dodać po 1 szt deski.
Zainstalowany sprzęt:
– 1 stanowisko stacjonarne do wprowadzania danych z dużym ekranem dotykowym.
DREWMET LESZNO
Tartak DrewMet Leszno ma szeroki zakres produkcji. Oferuje tarcicę liściastą NO, deskę obrzynaną oraz drewno konstrukcyjne. System WOODBASE został zainstalowany do ewidencji tarcicy NO oraz deski obrzynanej ale o różnych rozmiarach.
W tartaku DREWMET Leszno oznaczana jest każda sztuka deski, aby umożliwić szybki proces załadunku i kompletowania zamówienia ze względu na konkretną potrzebę klienta.
Zainstalowano:
– 3 stanowiska stacjonarne,
– 1 kolektor danych,
– 4 kamery do archiwizacji zdjęć,
– 1 tablet przemysłowy.
Zakład produkcyjny w Kołaczy
Zakład produkcyjny w Kołaczy wykorzystuje system WOODBASE do prowadzenia stanów magazynowych tarcicy NO. Do systemu wprowadzają dwa zespoły sortujące. Sortowanie odbywa się jednocześnie na 6 klas, z uwzględnieniem redukcji długości ze względu na wady tarcicy.
Zainstalowany sprzęt:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 6 kamer do archiwizacji zdjęciowej materiału.
Tartak PLANSON
Tartak PLANSON Barbara i Grzegorz Hołówka, zajmuje się przerobem drewna dębowego. Produktem jest głównie deska oraz fryza. Na hali z optymalizerką zainstalowano stanowisko wprowadzania danych do którego operatorzy wprowadzają całe paczki tarcicy obrzynanej.
W przypadku tego wdrożenia duży nacisk położono na obsługę cenników ze względu na klienta, rodzaj materiału, klasę, rozmiar. Aktualnie jeśli wszystkie pozycje w cenniku są uzupełnione, system automatycznie wybiera cenę dla sprzedawanego pakietu.
Zainstalowane:
– 1 stacjonarne stanowisko wprowadzania danych,
– tablet do realizacji załadunków.
Polkres Edwood
Firma Polkres Edwood zajmuje się produkcja płyty klejonej różnych gatunków. Firma skupia swoje działanie na pozyskiwaniu mokrych elementów ostrokrawężnych – fryzy, graniaków. We własnym zakresie je suszy i wydaje do zakładu klejenia. System WOODBASE usprawnił proces gospodarki magazynowej na etapie przyjęcia materiału, suszenia i wydania do następnego zakładu.
Zainstalowano:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 3 drukarki etykiet,
– 1 tablet,
– 2 kolektory danych.
Tartak Beata i Jarosław SZYMAŃSCY
Tartak Państwa Beaty i Jarosława Szymańskich zajmuje się przetarciem drewna sosnowego i pozyskiwaniem drewna. Kłody są przecierane na 3 trakach ramowych, w trybie dwuzmianowym. Sortowanie odbywa się na 2 klasy. Tarcica sprzedawana jest jedynie w formie NO w stanie mokrym. Duży nacisk we wdrożeniu położono na szybkość wprowadzania danych, przez niewykwalifikowanych operatorów. Po 1 dniu szkolenia i ćwiczeń, wszyscy byli w stanie pracować z maksymalną wydajnością i szybko stwierdzili że wolą wpisywać dane do systemu, niż „biegać” z kartkami i długopisem.
Zainstalowane:
– 3 stanowiska stacjonarne do wprowadzania danych.
Europarguet to rodzinne przedsiębiorstwo produkujące drewniane wyroby wykończeniowe. Maszynę MSCAN firma wykorzystuje na linii produkcyjnej dębowej mozaiki parkietowej. Specyfikacja produkcji zakłada dzielenie lamelek na trzy klasy. MSCAN z wykorzystaniem algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi wykrywa zadane defekty m.in. sęki chore, sęki zdrowe, robaki, zabrudzenia, wady kolorystyczne, a następie przypisuje lamelkę konkretnej klasie. Prędkość skanowania to 0,5 m/s.
Tarkett
W firmie Tarkett zainstalowano system do wykrywania pęknięć na końcach lameli dębowych. W procesie produkcyjnym wymagane jest określenie z której strony lameli jest większe pęknięcie. Lamela jest odpowiednio manipulowana na obrównanie końców.
TARKETT POLSKA ORZECHOWO
Skaner QSCAN 60 został zainstalowany na linii do produkcji obłogów dębowych.
PROTAR MIROSŁAW SKONIECZNY
Przedsiębiorstwo usługowe PROTAR Sp. z o.o. zajmuje się przerobem drewna sosnowego. Produkowany asortyment obejmuje:
- elementy klejone,
- fryzę i listwy bezsęczne, 4 stronnie czyste,
- fryzę i listwy klasy 2 – uwzględniające żywicę, sęki zrośnięte, siniznę.
W zakładzie wdrożono układ adaptacji maszyny na kredkę firmy Weinig model Elite 200 do pracy ze skanerem WOODINSPECTOR Q-SCAN 60. Kompletne wdrożenie pozwoliło na całkowitą eliminację znaczenia wad kredką fluorescencyjną.
HEKAL HENRYK LECHOWICZ
Przedsiębiorstwo usługowe Hekal zajmuje się produkcją wąskich profili sosnowych, w których dopuszczalne są małe sęki. Wady przekraczające dopuszczalną normę muszą być bezwzględnie eliminowane. Wdrożone urządzenie – skaner QSCAN w swojej funkcjonalności optymalizację przekrojów pod względem procentowych udziałów wad na czterech stronach deski. Możliwe są konfiguracje zakresu procentowego wady w zależności od strony na której się znajduje:
– 1 strona: góra / dół lub bok
– 2 strony góra i dół, góra lub dół i bok
– 3 strony góra i dół i bok, góra lub dół i 2 boki,
– 4 strony
Możliwe jest ustawienie oddzielnych wartości dla każdego z przekrojów. Duży nacisk podczas wdrożenia położono na identyfikację ubytków oraz sęków czarnych które są wypadające. Sęki czarne, ale zrośnięte, bez ubytku są dopuszczalne w produktach.
STOLARSTWO TOMASZ WRÓBEL
Stolarstwo Tomasz Wróbel maszynę QSCAN wykorzystuje na linii produkcyjnej do kantówki okiennej i drzwiowej oraz płyty klejonej. Specyfika wyrobów zakłada eliminację wszystkich wad, a w szczególności żywicy. Aby sprostać wymaganiom w urządzeniu zaimplementowano wytrenowany model sieci neuronowych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej techniki udało się rozwiązać główny problem klienta.
Algorytmy optymalizacji uwzględniają położenie wad i ich dopuszczalną wielkość w zależności od produktu. Elementy produkowane pod mikrowczep są optymalizowane w trzech klasach jakości: 1 klasa – bez wad, 2 klasa – żywica, sinizna, małe sęki, 3 klasa – sęki zrośnięte. Algorytmy uwzględniają ceny dla poszczególnych klas i odpowiednio wydłużają np. element żywiczny, aby maksymalnie zminimalizować ilość odpadu.
KEYLITE
Spółka Keylite RW produkuje okna dachowe. Skaner pracuje z optymalizerką CURSAL 2700. Materiał, z którego powstaje wyrób gotowy dzielony jest na kilka klas. Klient przyjął, że podczas produkcji chciałby ograniczyć ilość odpadu. Dostarczona maszyna posiada funkcję optymalizacji rozkroju materiału. Urządzenie optymalizuje skanowany materiał ze względu na rodzaj i położenie wady, długość odcinka o zadanej długości, stopnia wykorzystania materiału między wadami lub osiągnięcia maksymalnej długości elementu. Keylite to klient, u którego po raz pierwszy wdrożono także zestaw podajników Q-Feed 60.
PALLET HOUSE
PALLET HOUSE to pierwszy zagraniczny klient firmy. Firma zajmuje się produkcją Europalety w trzech zgodnych z wymaganiami europejskimi przekrojach. Skanowanie tarcicy sprowadza się do wykrywania sęków oraz oflisów. Stworzony system dodatkowo posiada funkcję sortowania desek.
EUREX
Eurex to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1990 roku. W szczególności zajmuje się przerobem drewna iglastego. Skaner QSCAN wykorzystuje przy produkcji elementów architektury ogrodowej, opakowań specjalnych, a także produktów z impregnacją przeciwpożarową. Specyfika produktów zakłada optymalizację drewna ze względu na położenie wady oraz jej procentowy udział w szerokości deski. Przedsiębiorstwo Eurex to klient, u którego wdrożono specjalną aktualizację programu QSCAN dotyczącą procentowego stosunku powierzchni sęka chorego do sęka zdrowego.
FAKRO
FAKRO to obecnie jeden z największych Polskich producentów okien dachowych. Trzydziestoletnie doświadczenie daje spółce pozycję wicelidera na rynku światowym. Firma zdecydowała się na zakup urządzenia Q-SCAN z przeznaczeniem dla swojej filii w miejscowości Rudnik nad Sanem. Skaner podłączony jest do optymalizerki firmy METALTECHNIKA. Głównym celem jego działania jest optymalizacja materiału gorszej klasy, z którego powstają między innymi skrzynki i schody. Oprócz wykrywania podstawowych wad: sęki zdrowe, chore, żywica, pęcherze żywiczne, klientowi zależy, aby maszyna dokonywała inspekcji pęknięć, obszarów niedostruganych oraz wycinania „klinów”. Nietypowe potrzeby firmy FAKRO są spełniane z użyciem typowych algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi.
DREWDOM
DREWDOM to przedsiębiorstwo powstałe w 1999 roku. Firma zajmuje się produkcją nowoczesnych i klasycznych mebli wykonywanych z drewna olchowego. Firma WOODINSPECTOR dostarczyła do firmy DREWDOM skaner tarcicy QSCAN. Jest to pierwszy klient naszej firmy, którego produkcja opiera się o inny gatunek drewna, niż sosna. Skaner QSAN został zintegrowany z optymalizerką firmy CURSAL, model 2700. Wdrożenie opierało się o realizację trzech założeń:
- Precyzyjne wykrywanie sęków zdrowych, obszarów niedostruganych, pęknięć.
- Precyzyjne wykrywanie wad kolorystycznych – twardzieli.
- Częste bazowanie skanera QSCAN zgodnie z materiałem wychodzącym ze strugarki.
Wdrożeniu bardzo pomogło podejście nabywcy, który w jak najdokładniejszy sposób starał się opowiedzieć o swoich potrzebach i wymaganiach produkcyjnych. Zaangażowanie klienta sprawiło, że wszyscy pracownicy mogli dokładnie zapoznać się z właściwościami drewna
IZOTONIA
IZOTONIA to drugie przedsiębiorstwo, gdzie skaner QSCAN optymalizuje materiał niestrugany. Przedsiębiorstwo na co dzień wytwarza drewniane stelaże, listwy boczne i środkowe do łóżek oraz inne elementy meblowe. Specyfika wdrożenia maszyny skupiła się na precyzyjnym wyznaczaniu sęków zdrowych tzw. „skrzydlaków”. Ponadto opracowano metodę odpowiadającą za odróżnianie obszarów niedostruganych z sękami chorymi. IZOTONIA to kolejne miejsce gdzie skaner tarcicy został zintegrowany z optymalizerką firmy Metal-Technika.
TARSKOL
TARSKOL to zakład produkujący kantówkę okienną. Skaner WOODINSPECTOR QSCAN 60 został wdrożony w ciągu technologicznym z optymalizerką MetalTechniki i przenośnikami firmy ZM Jabłoński. Skaner wykrywa wady na materiale struganym i optymalizuje rozkrój.
GAMBEX
Gambex to zakład produkujacy Europalety. Skaner QSCAN został zainstalowany w linii Stravis do przecierania kłody. Skaner sortuje deskę paletową główne ze względu na wymiary i oflisy.
Andrzej i Mariusz KASPERSCY
Tartak braci Mariusza i Andrzeja Kasperskich zajmuje się pozyskiwaniem i przetarciem drewna. Zakład opiera się o traka ramowego PRIMULTINI i głównym jego produktem jest Tarcica NO. Należy zwrócić uwagę na bardzo skomplikowany proces sortowania. Równolegle „otwartych” jest nawet 30 paczek jednocześnie. Konieczne było opracowanie dla klienta dedykowanego okna, gdzie widocznych jest jednocześnie nawet 30 pakietów i operator może sprawnie przechodzić między nimi, aby dodać po 1 szt deski.
Zainstalowany sprzęt:
– 1 stanowisko stacjonarne do wprowadzania danych z dużym ekranem dotykowym.
DREWMET LESZNO
Tartak DrewMet Leszno ma szeroki zakres produkcji. Oferuje tarcicę liściastą NO, deskę obrzynaną oraz drewno konstrukcyjne. System WOODBASE został zainstalowany do ewidencji tarcicy NO oraz deski obrzynanej ale o różnych rozmiarach.
W tartaku DREWMET Leszno oznaczana jest każda sztuka deski, aby umożliwić szybki proces załadunku i kompletowania zamówienia ze względu na konkretną potrzebę klienta.
Zainstalowano:
– 3 stanowiska stacjonarne,
– 1 kolektor danych,
– 4 kamery do archiwizacji zdjęć,
– 1 tablet przemysłowy.
Zakład produkcyjny w Kołaczy
Zakład produkcyjny w Kołaczy wykorzystuje system WOODBASE do prowadzenia stanów magazynowych tarcicy NO. Do systemu wprowadzają dwa zespoły sortujące. Sortowanie odbywa się jednocześnie na 6 klas, z uwzględnieniem redukcji długości ze względu na wady tarcicy.
Zainstalowany sprzęt:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 6 kamer do archiwizacji zdjęciowej materiału.
Tartak PLANSON
Tartak PLANSON Barbara i Grzegorz Hołówka, zajmuje się przerobem drewna dębowego. Produktem jest głównie deska oraz fryza. Na hali z optymalizerką zainstalowano stanowisko wprowadzania danych do którego operatorzy wprowadzają całe paczki tarcicy obrzynanej.
W przypadku tego wdrożenia duży nacisk położono na obsługę cenników ze względu na klienta, rodzaj materiału, klasę, rozmiar. Aktualnie jeśli wszystkie pozycje w cenniku są uzupełnione, system automatycznie wybiera cenę dla sprzedawanego pakietu.
Zainstalowane:
– 1 stacjonarne stanowisko wprowadzania danych,
– tablet do realizacji załadunków.
Polkres Edwood
Firma Polkres Edwood zajmuje się produkcja płyty klejonej różnych gatunków. Firma skupia swoje działanie na pozyskiwaniu mokrych elementów ostrokrawężnych – fryzy, graniaków. We własnym zakresie je suszy i wydaje do zakładu klejenia. System WOODBASE usprawnił proces gospodarki magazynowej na etapie przyjęcia materiału, suszenia i wydania do następnego zakładu.
Zainstalowano:
– 2 stanowiska stacjonarne,
– 3 drukarki etykiet,
– 1 tablet,
– 2 kolektory danych.
Tartak Beata i Jarosław SZYMAŃSCY
Tartak Państwa Beaty i Jarosława Szymańskich zajmuje się przetarciem drewna sosnowego i pozyskiwaniem drewna. Kłody są przecierane na 3 trakach ramowych, w trybie dwuzmianowym. Sortowanie odbywa się na 2 klasy. Tarcica sprzedawana jest jedynie w formie NO w stanie mokrym. Duży nacisk we wdrożeniu położono na szybkość wprowadzania danych, przez niewykwalifikowanych operatorów. Po 1 dniu szkolenia i ćwiczeń, wszyscy byli w stanie pracować z maksymalną wydajnością i szybko stwierdzili że wolą wpisywać dane do systemu, niż „biegać” z kartkami i długopisem.
Zainstalowane:
– 3 stanowiska stacjonarne do wprowadzania danych.
Europarguet to rodzinne przedsiębiorstwo produkujące drewniane wyroby wykończeniowe. Maszynę MSCAN firma wykorzystuje na linii produkcyjnej dębowej mozaiki parkietowej. Specyfikacja produkcji zakłada dzielenie lamelek na trzy klasy. MSCAN z wykorzystaniem algorytmów wspieranych sztucznymi sieciami neuronowymi wykrywa zadane defekty m.in. sęki chore, sęki zdrowe, robaki, zabrudzenia, wady kolorystyczne, a następie przypisuje lamelkę konkretnej klasie. Prędkość skanowania to 0,5 m/s.
System kontroli jakości strugania profilu wykrywa powierzchnie niedostrugane i dokonuje pomiaru głębokości nieobrobionej powierzchni. System wykorzystuje metody cyfrowej analizy obrazu. W zależności od szerokości badanej powierzchni i rodzaju materiału, system wykrywa obszary niedostrugane już od 50 mm długości 20 mm szerokości. W przypadku pomiaru głębokości obszaru niedostruganego skuteczne wykrywanie ubytków zaczyna się od 0,3 mm głębokości.
System może być wykorzystywany jako narzędzie kontroli jakości bezpośrednio za strugarką lub rotolesem. Prędkość skanowania materiału może wynosić do 120 m/min.
ProfiMeter udostępnia również optymalizację procesu strugania na układzie kilku rotolesów o różnej grubości pracy. Celem optymalizacji jest uzyskanie wystruganej deski przy możliwie najmniejszej wartości ubytku materiału.
Tarkett
W firmie Tarkett zainstalowano system do wykrywania pęknięć na końcach lameli dębowych. W procesie produkcyjnym wymagane jest określenie z której strony lameli jest większe pęknięcie. Lamela jest odpowiednio manipulowana na obrównanie końców.